Co mówić do osoby z depresją? To pytanie zadaje sobie wiele bliskich chorego. Złymi słowami można bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dowiedz się, jakich słów warto unikać, jak pocieszyć i jak okazać miłość osobie z depresją.
Co mówić do osoby z depresją?
“Jestem przy Tobie” (i naprawdę bądź, nawet jeśli nie ciałem, to duchem). “Przykro mi, że tak wygląda Twoja sytuacja/że to się stało”. “Możesz mi powiedzieć, jak się czujesz” (jeśli jesteś gotów tego wysłuchać ze zrozumieniem i spokojem). Osoba w depresji bardziej od słów potrzebuje czynów – Twojej pomocy, wsparcia, chęci wysłuchania. Słowa mają być tu tylko dodatkiem.
Czego nie powinno się mówić do osoby z depresją?
Nie mów “będzie dobrze”, o ile osoba w depresji nie da Ci do zrozumienia, że potrzebuje pocieszenia. Większość osób chce po prostu się wygadać, spuścić z siebie parę, pozbyć się napięcia. Potrzebują powiedzieć, że jest źle i usłyszeć wtedy, że jest Ci przykro. Nie mów “rozumiem Cię” czy “wiem, jak to jest”, czy nawet “też tak mam”. Nie wiesz, jak dokładnie czuje się osoba w depresji i możesz ją w ten sposób przypadkowo zdenerwować. Ona dopiero próbuje powiedzieć Ci, jak źle się czuje. A często słowa nie są w stanie tego wyrazić.
Czego potrzebuje osoba w depresji?
Osoba w depresji potrzebuje spokoju i wsparcia. Oznacza to, że nie można się narzucać, przekonywać na siłę do pewnych rozwiązań czy stawiać ultimatum. Chociaż odpoczynek depresji nie wyleczy, to chwila wytchnienia może pomóc przekonać osobę z depresją do podjęcia leczenia. A dla chorego w początkowej fazie leczenia spokój i wsparcie są kluczowe, aby w tym leczeniu wytrwać, aż nie pojawi się poprawa (zwykle po 4-8 tygodniach).
Jak pocieszyć osobę chorą na depresję?
Przede wszystkim – nie zawsze warto pocieszać, a na pewno nie mów, że “inni mają gorzej” czy “dzieci w Afryce głodują”. Osoba w depresji to dobrze wie i tym bardziej źle się czuje. Dlaczego? Ma wyrzuty sumienia, że przy swoich “błahych” problemach jest jej tak źle.
Jeśli jednak jest otwarta na pocieszenie, szuka go, możesz przypomnieć choremu jego zalety. Nie tylko je wymień, ale podaj też przykłady sytuacji, kiedy tę zaletę było widać czy ktoś ją potwierdził. Co mówić do osoby z depresją? Na przykład “zawsze, jak mam jakiś problem z komputerem, to dzwonię do Ciebie – i Ty zwykle wiesz, jak go naprawić!” albo “myślę, że jesteś bardzo zaradna i to nie tylko moja opinia – Oliwia też tak sądzi”. Pamiętajcie jednak, że w depresji zalety te mogą stać się mało widoczne lub wręcz niewidoczne, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Po prostu znajdują się pod grubą warstwą depresji.
Jak nie traktować osoby z depresją?
Jednym zdaniem: nie traktować źle. Z pogardą, agresją, pasywno-agresywnie, wymuszając, stawiając ultimatum, wyśmiewając czy porównując do innych. Osoba z depresją już jest swoim największym krytykiem – nie próbuj z nią rywalizować w tej kategorii, bo to ją zniszczy.
Przede wszystkim pamiętaj – depresyjne zachowania bliskiej osoby nie są wynikiem jej złośliwości czy lenistwa. To choroba, którą można (i warto) leczyć. Tak jak nie gniewałbyś się na bliską osobę za to, że majaczy w gorączce, tak samo nie złość się na nią za to, że nie chce wstać z łóżka, śpi do po południa i nie wyraża zainteresowania codziennymi sprawami. Ona jest po prostu chora. To nie jej wina (ani Twoja).
Jak okazać miłość osobie z depresją?
Ten temat szerzej omawiamy w artykule “Jak żyć z osobą w depresji? Dzięki 5 językom miłości”. Należą do nich:
- dotyk,
- miłe słowa,
- podarki,
- wspólne spędzanie czasu,
- przysługi.
Mamy nadzieję, że wiesz już, co mówić do osoby z depresją. Więcej szczegółów znajdziesz w naszym wpisie “Jak pomóc osobie z depresją”. W czerwcu 2023 roku ukazała się nasza książka “Jak pomóc osobie z depresją. Porady psychiatry i opiekuna”, w której omawiamy te tematy jeszcze szerzej. Do kupienia w wielu księgarniach internetowych.