Podejrzewasz, że ktoś w Twoim otoczeniu – siostra, mąż, koleżanka z pracy, sąsiad – ma depresję. W tym poście dowiesz się, jak pomóc osobie z depresją. Wbrew pozorom wiele “zdroworozsądkowych” działań czy nawet zastosowanie porad popularnych w Internecie może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Potrzebujesz konkretnego podejścia, które nie jest łatwe, ale bardziej pomocne niż cokolwiek innego.
Jak pomóc osobie z depresją? Na spokojnie, bez pośpiechu, z ciepłem
Na początek najważniejsza, ale najtrudniejsza rada. Szarpanie się, pośpieszanie czy zmuszanie osoby z depresją do działania bardziej szkodzi, niż pomaga. Jeśli osoba z depresją czegoś nie chce, to jej nie zmusisz, choćbyś nie wiem, jak naciskał. W zasadzie im bardziej naciskasz, tym bardziej ona będzie na nie. Może raz czy dwa razy uda Ci się ją do czegoś zmusić, ale zaszkodzi to waszej relacji. Dowiedz się, jak traktować osobę w depresji.
Co czuje osoba z depresją?
Wyobraź sobie, że do Twoich pleców przywiązany jest pięćdziesięciokilogramowy głaz. Ciężko Ci chodzić, ciągle się przewracasz, a jeszcze trudniej jest wstać. Chcesz go odwiązać, ale nie jesteś w stanie, a nikt inny nie widzi Twojego głazu. Pytają Cię “Czemu tak wolno chodzisz? Dlaczego ciągle się przewracasz? Wstawaj i idź szybciej!”. Próbujesz się czołgać, ale głaz przygniata Cię do ziemi. Prędzej czy później każdy by się nie poddał? Tak właśnie czuje się osoba z depresją. Odczuwa ogromny smutek, pustkę, wewnętrzny ból. Czasem towarzyszy temu złość, prawie zawsze lęk, chociaż nie zawsze to widać na zewnątrz. Najgorsze jest przekonanie, że nic i nikt nie może jej pomóc.
Co mówić osobie z depresją?
“Przykro mi, że cierpisz”, “Jestem tutaj, jeśli czegoś byś potrzebował”. Możesz zapytać “Jak mogę Ci pomóc?” albo konkretnie “Zrobić Ci zakupy?”, “Przynieść obiad?”, “Załatwić za Ciebie sprawę?” (np. odebrać paczkę). Osoba z depresją odruchowo może powiedzieć, że nie, dlatego powiedz również “Zastanów się i powiedz mi, gdybyś zmienił zdanie”.
Więcej szczegółów znajdziesz w naszym artykule “Co mówić do osoby z depresją? Czego nie powinno się mówić?”.
Jak wspierać osobę z depresją na odległość?
Może być też tak, że jesteś daleko od bliskiej osoby z depresją. Jak ją wtedy wspierać? Najlepiej sprawdzają się formy pośrednie – SMS-y, komunikatory. Wiele osób z depresją nie lubi telefonów, boi się dźwięku dzwonka i ma stale wyciszony telefon lub wręcz go wyłącza, gdy za dużo osób dzwoni. Dlatego warto postawić na formy pośrednie.
Możesz napisać “Słyszałam, że źle się czujesz. Bardzo mi przykro. Jak mogę Ci pomóc?”. Jeśli macie jakieś wspólne zainteresowania np. psy, możesz wysyłać jej zdjęcia szczeniaczków albo psie memy. Oczywiście zastanów się najpierw czy w tej wiadomości nie ma czegoś, co mogłoby urazić lub zasmucić osobę w depresji np. nie wysyłaj wiadomości z psami, jeśli osoba w depresji właśnie opłakuje utratę swojego pupila.
Takie wiadomości pozwolą Wam zachować relację, nawet jeśli osoba w depresji nie może się z Tobą spotkać czy porozmawiać przez telefon. Zawsze możesz napisać “Gdybyś chciała porozmawiać/spotkać się, to napisz w każdej chwili”, ale nie ponawiaj tej wiadomości zbyt często.
Ten temat szerzej omawiamy we wpisie “Jak wspierać osobę z depresją na odległość”.
Jak pomóc osobie z depresją, która nie chce pomocy
Nie zmusisz osoby z depresją, aby poczuła się lepiej, bo depresja to prawdziwa choroba. Siła woli i chęci nie mają tu nic do rzeczy. Tak samo nie zmusisz jej do leczenia. Ona musi sama dojść do wniosku, że to ma sens i zrobić to na swoich zasadach. Możesz jednak delikatnie i nie za często sugerować, że jest jakiś problem i warto byłoby coś z nim zrobić. Nie na zasadzie “w domu jest syf i musisz wziąć się w garść!”, tylko “widzę, że się męczysz. Wizyta u lekarza mogłaby Ci pomóc. Zastanów się nad tym na spokojnie” i wyjdź z pokoju, daj jej czas i miejsce na przemyślenia. To nie musi od razu być psychiatra, zaufany lekarz rodzinny na początek wystarczy. Poradzi sobie w prostszych sytuacjach, a w razie czego zachęci do wizyty u psychiatry i część przekonywania będziesz miał z głowy.
Nasza książka “Jak pomóc osobie z depresją. Porady psychiatry i opiekuna”
Oto niektóre metody na to, jak postępować w stosunku do osoby z depresją. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do zapoznania się z naszą nową książką “Jak pomóc osobie z depresją. Porady psychiatry i opiekuna.” To nasza druga książka nakładem Wydawnictwa Naukowego Medyk. Znajdziesz w niej jeszcze więcej wskazówek:
- jak namówić osobę w depresji na leczenie,
- co mówić osobie z depresją,
- co czuje osoba z depresją.
A poza tym:
- przewodnik po lekach o działaniu antydepresyjnym, dostępnych na polskim rynku (jest ich aż 37!),
- aplikacje na smartfon, które mogą być pomocne w dochodzeniu do zdrowia (w tym, jak poradzić sobie, gdy chory na depresję nie zna języka angielskiego lub nie ma smartfona),
- jak postępować, gdy leczenie działa albo nie ma efektu,
- co robić, aby nie doszło do nawrotu lub gdy depresja nie ustępuje.
W książce znajdziesz połączenie wiedzy doktor Bondyry, psychiatry z 15-letnim doświadczeniem i Darii, która od 12 lat opiekuje się osobą z depresją.
Jeśli jesteś chory na depresję, kup tę książkę najbliższej osobie, (szczególnie wtedy, jeśli się nie dogadujecie albo jeśli chcesz, aby zrozumiała, co czujesz, a brak Ci słów).
Jeśli znasz kogoś chorego na depresję, kup tę książkę, aby dowiedzieć się, co czuje, w jaki sposób myśli i co możesz dla niej zrobić, aby Wasze życie było możliwie jak najłatwiejsze.