Buspiron to lek na nerwicę, przeciwlękowy. Nietypowy, bo działa inaczej niż benzodiazepiny oraz pregabalina, dowiedziono, że nie uzależnia. Dobrze się sprawdza w zespole lęku uogólnionego, w którym lęk płynie wolno w odróżnieniu do ataków lęku. Jakie są zalety i wady buspironu? Dowiedz się, czy buspiron i alkohol to dobre połączenie. Czy lek powoduje przyrost wagi i zaburzenia libido? Czytaj dalej.
Buspiron – działanie
Buspiron należy do leków przeciwlękowych, jednak nie działa na receptory GABA. Na te ostatnie ma wpływ pregabalina i benzodiazepiny. To nie jest jedyna różnica. Buspiron wpływa na jeden z receptorów serotoninowych (5HT1a), w ten sposób wygaszając lęk.
Wskazania dla buspironu – nerwica i inne
Buspiron i nerwica to dobre skojarzenie. Lek ten używany jest do leczenia zaburzeń lękowych. Sprawia, że Pacjent mniej się przejmuje, jest w stanie się łatwiej zrelaksować, myśli bardziej trzeźwo. Pod wpływem buspironu ustępują problemy ze snem i objawy fizyczne lęku, takie jak pocenie, roztrzęsienie oraz szybkie bicie serca. Powyższe symptomy składają się na zespół lęku uogólnionego (generalized anxiety disorder, GAD). Przeczytasz o nim więcej tutaj.
Buspiron nie jest co prawda lekiem pierwszego wyboru w leczeniu zespołu lęku uogólnionego, wyprzedzają go leki z grupy SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). U części Pacjentów okazuje się jednak lepszą opcją.
Dawka 30-60 mg dziennie przez 9-13 tygodni pomaga rzucić palenie.
Inne zastosowania buspironu? Otóż lek ten może być przydatny w różnych innych zaburzeniach neurologicznych i psychiatrycznych. Łagodzi skutki uboczne terapii choroby Parkinsona, ataksji, depresji, fobii społecznej, zaburzeń zachowania po urazie mózgu oraz towarzyszących chorobie Alzheimera i ADHD. Warto zajrzeć tutaj.
Przejdźmy do zalet i wad buspironu.
Opinie na temat buspironu w nerwicy
Zalety buspironu:
(+) u Pacjentów z zespołem lęku uogólnionego działa podobnie jak benzodiazepiny;
(+) buspiron czy pregabalina? Badania pokazują, że działają w zbliżony sposób;
(+) w odróżnieniu do benzodiazepin buspiron nie uzależnia, jest lekiem bezpiecznym. W razie potrzeby można z niego zrezygnować nawet z dnia na dzień;
(+) buspiron a libido? Lek nie wpływa wcale albo tylko minimalnie na sferę seksualną;
(+) może być dodawany do leków z grupy SSRI, łagodzi ich skutki uboczne np. bruksizm czy dotyczące sfery intymnej;
(+) buspiron nie powoduje przyrostu masy ciała.
Wady buspironu:
(-) połączenie buspironu i alkoholu powoduje nasilenie działania leku. W trakcie leczenia nie należy spożywać ani alkoholu, ani soku grejpfrutowego;
(-) początek działania to 2-4 tygodnie, choć widziałam też poprawę po tygodniu. Lek nie nadaje się dla Pacjentów z atakami lęku, tylko z lękiem wolnopłynącym;
(-) lek przyjmuje się 2 lub 3 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa wynosi 45 mg;
(-) buspiron daje czasami skutki uboczne: bóle i zawroty głowy, nudności, zamazane widzenie, zmęczenie. Najczęstsze, zawroty głowy, występują u 12% ludzi. Jeżeli objawy te utrzymują się lub pogarszają, zgłoś to lekarzowi. Być może będzie potrzebna korekta leczenia;
(-) leku nie stosuje się u Pacjentów chorujących na padaczkę i ciężkie schorzenia wątroby oraz nerek.
Buspiron – preparaty, cena
Kilka praktycznych uwag na temat kuracji buspironem:
- buspiron jest lekiem na receptę;
- buspiron ma jeden preparat – Spamilan w dawce 5 i 10 mg;
- lek przyjmuj z jedzeniem lub niezależnie od niego;
- kuracja o odpłatności 30% to wydatek rzędu 25 zł miesięcznie; tu znajdziesz aktualne ceny.
Buspiron to długodystansowiec, powoli rozwija swoje moce w odróżnieniu do sprinterów, takich jak benzodiazepiny czy pregabalina. Ostatecznie ich siła działania jest podobna. Buspiron ma jednak nad nimi znaczną przewagę – nie uzależnia.
Znajdziesz nas na Pintereście. A jeśli lubisz czarny humor, sprawdź Psychiatra i Ty na wesoło.