Życie z osobą w depresji nie należy do najłatwiejszych. Nagle, z kogoś, kogo dobrze znasz, bliska osoba stała się kimś, kto ciągle Cię negatywnie zaskakuje. Jednak wiele nie zdziałasz, wojując z nią o różne sprawy. Skąd jednak wykrzesać z siebie łagodność? Jak dobrze traktować osobę w depresji? Przeczytaj, a się tego dowiesz.
Dlaczego warto dobrze traktować osobę w depresji
Możesz sobie myśleć “dlaczego to JA mam ją dobrze traktować, skoro ona źle traktuje mnie? Milczy, krzyczy, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków”.
Wbrew pozorom – tak jest najłatwiej. Stawianie oporu zachowaniom depresyjnym u bliskiej osoby tylko je podkręca. Surowość, krzyczenie, pretensje – to wszystko tylko zaognia już ziejącą ogniem ranę.
Można inaczej – łagodnie, po cichu powiedzieć “dobrze, jeśli chce Ci się spać, to jeszcze pośpij. O której Cię obudzić? 16:00?”, nawet bliska osoba buszowała w nocy i teraz chce spać do obiadu. Awantura o wstanie z łóżka:
a)nie spowoduje, że bliska osoba wstanie z łóżka;
b)wręcz przeciwnie, po złości albo ze smutku o Waszą kłótnie może leżeć jeszcze dłużej;
c)popsuje Wasze relacje.
Zadaj sobie pytanie – dlaczego tak bardzo zależy Ci na tym, aby osoba w depresji wstała z łóżka? Bo tak trzeba? Naprawdę myślałabyś tak też, jakby bliska osoba chorowała na nowotwór? To jedna z metod złagodzenia swojego myślenia – pomyśl o niej, jak o osobie chorej somatycznie (fizycznie). Oto pozostałe 3.
Jak dobrze traktować osobę w depresji – jak dziecko
Ukochane dziecko. Twoje własne, ulubioną chrześnicę czy siostrzeńca. Traktuj osobę w depresji jak dziecko. I to nie w sensie pouczania jej i karcenia. Traktuj je z miłością, szacunkiem i czułością, tak jak traktuje się ukochane dzieci. Opiekuj się – np. zrób śniadanie i podaj leki, gdy bliska osoba nie jest w stanie wstać z łóżka. Asystuj – odwieź ją do pracy, gdy zdenerwowana wraca po dwumiesięcznym zwolnieniu. Służ radą – gdy nie wie, czy ma pójść do psychologa, czy do psychiatry. Chwal za postępy – gdy odważy się po 3 miesiącach po raz pierwszy sama wyjść z domu. Pocieszaj – gdy nie pierwszy lek nie pomoże i trzeba próbować z następnym.
Jak traktować osobę w depresji – jak starszą osobę
W wielu osobach czułość wzbudzają starsze osoby – ukochany dziadek, sąsiadka z lat dziecięcych czy dozorczyni, która dawała Ci cukierki. Pomyśl w ten sposób o bliskiej osobie, nawet jeśli wiekiem daleko jej do seniora. Nie musisz jej w zupełności wyręczać “w życiu”, ale możesz jej w nim pomóc. Osoby po epizodzie depresji potrzebują asysty w powrocie do “normalnego życia”, czegoś w rodzaju rehabilitacji po złamaniu nogi. Twoje towarzystwo, rady, obecność i pomoc mogą wiele ułatwić. A czułość w stosunku do osoby w depresji ociepli Wasze kontakty.
Jak dobrze traktować osobę w depresji – jak ukochane zwierzę
Pies, kot, świnka morska – można bez końca wymieniać, jakie zwierzaki ludzie trzymają dziś w domach i darzą miłością nie mniejszą niż swoich bliskich. Postaraj się pomyśleć o bliskiej osobie w depresji, tak jak myślisz o swoim psie – czule, łagodnie, wyrozumiale. Przecież nie krzyczysz na staruszka, gdy obsika Ci dywan, prawda? Zdarza mu się, już nie jest najmłodszy. Tak samo nie złość się na bliską osobę, gdy nie pójdzie do pracy – pewnie znowu ma depresję i musi iść do lekarza.
Wyzwól w sobie odrobinę czułości i skieruj ją w stronę bliskiej osoby w depresji. Taka zmiana z pewnością zostanie zauważona, ułatwi Wasze kontakty i zmniejszy Twoją frustrację. Po więcej informacji zerknij do artykułu: Jak żyć z osobą w depresji? Dzięki 5 językom miłości.
Znajdziesz nas na Pintereście. A jeśli lubisz czarny humor, sprawdź Psychiatra i Ty na wesoło.