Duży niepokój u Pacjentów budzą działania uboczne lamotryginy. A wysypka? Lekka dotyka ok.10% Pacjentów, ciężka – jedynie 0,1% dorosłej populacji przyjmujących lamotryginę. Kto jest najbardziej narażony na ciężką postać? Jak wygląda lekka a jak ciężka wysypka? Dzięki artykułowi uzyskasz odpowiedź na te i wiele innych pytań.
Lamotrygina a wysypka o łagodnym charakterze
Na czym polega? Wysypka ta:
- rozwija się w ciągu kilku dni;
- trwa 10-14 dni;
- zmiany się nie zlewają;
- nie są tkliwe;
- nie dają objawów ogólnych;
- wyniki badań są dobre.
Co robić, gdy przy zastosowaniu lamotryginy pojawi się wysypka o łagodnym charakterze? Skontaktuj się z lekarzem, wspólnie uzgodnicie, czy zmniejszyć dawkę leku czy zatrzymać się przy dotychczasowej. Być może będziesz potrzebować sterydów do stosowania na skórę.
Lamotrygina a wysypka o ciężkim charakterze
Jaki związek ma lamotrygina i zespół Stevensa-Johnsona? Niezwykle rzadko, bo u 2 do 7 osób na milion na rok pojawia się się wysypka z gorączką. Jej przyczyną są najczęściej leki: niektóre antybiotyki, leki na dnę moczanową (allopurynol), leki przeciwpadaczkowe, niektóre przeciwzapalne i wreszcie lamotrygina.
Wysypka o ciężkim charakterze jest najczęściej efektem zbyt szybkiego wprowadzania leku lub skutkiem za szybkiego powrotem do pełnej dawki po przerwaniu leczenia.
Zmiany na skórze:
- zlewają się i rozprzestrzeniają;
- są tkliwe;
- obejmują szyję lub górną część klatki piersiowej;
- pojawiają się na ustach i powiekach, na genitaliach oraz nosie i uszach;
- naskórek spełza;
- wysypka rozwija się najczęściej w ciągu 2 do 8 tygodni;
- towarzyszą jej objawy ogólne np. gorączka, osłabienie, spadek apetytu, zapalenie gardła lub spojówek i powiększenie węzłów chłonnych;
- badania laboratoryjne są nieprawidłowe – morfologia, wskaźniki nerkowe czy wątrobowe.
Jak postępować? Należy zaprzestać przyjmowania lamotryginy i zgłosić się do lekarza. Niekiedy może być potrzebne leczenie w szpitalu.
Dodatek, czyli FAQ
Jakie wskazania ma lamotrygina?
Stosowana w neurologii do leczenia padaczki, lamotrygina znalazła też zastosowanie w psychiatrii. Jakie? Działa przeciwdepresyjnie, czyli normalizuje nastrój ku górze (od depresji do dobrego samopoczucia). Lamotryginę stosuje się zarówno w chorobie afektywnej dwubiegunowej, jak i w depresji (jako wzmocnienie działania).
Lamotrygina – po jakim czasie działa?
Lek w depresji w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) zaczyna działać po co najmniej kilku tygodniach. Przyczyną jest powolne wprowadzenie leku – 25 mg przez 2 tygodnie, następnie 50 mg przez 2 tygodnie, po miesiącu dawka 100 mg itd. U osób z ChAD stosuje się dawki do 200 mg (czasami 300 mg).
Lamotrygina z alkoholem?
Alkohol jest niewskazany, ponieważ wzmaga skutki uboczne leku.
Czy lamotrygina powoduje tycie?
Absolutnie nie, lek nie wpływa na masę ciała.
Lamotrygina a antykoncepcja?
Zarówno doustna antykoncepcja jak i ciąża obniżają poziom lamotryginy. W takich sytuacjach dawka leku jest modyfikowana, podnoszona nawet 2 razy. Więcej na ten temat.
Lamotrygina a libido?
Lamotrygina bardzo rzadko daje pogorszenie funkcji seksualnych. Jeśli tak się u Ciebie stanie, nie rezygnuj samodzielnie z leczenia. Udaj się do psychiatry, który dobierze Ci inny lek.
Czy lamotrygina powoduje wypadanie włosów?
To się zdarza, ale bardzo rzadko.
Rozwiązaniem jest dopasowanie dawki albo zmiana na inny lek.
Czy mogę na lamotryginie prowadzić auto?
W ciągu pierwszych dni stosowania lub podnoszenia dawek lek może powodować senność i podwójne widzenie. Wtedy pozostaw auto w garażu.
Lamotrygina na nerwicę?
Jeśli objawy lęku (np. w atakach paniki) są elementem choroby afektywnej dwubiegunowej, odpowiedź brzmi: tak.
Lamotrygina na borderline?
Leczenie osób z borderline jest wyzwaniem dla współczesnej psychiatrii. To ciężkie schorzenie charakteryzujące się niestabilnością, obarczone ryzykiem samobójczym i wpływającym na wszystkie sfery życia. Intensywnie badane są różne możliwości terapeutyczne. Pod lupę trafiła też lamotrygina.
Według badania LABILE (The Lamotrigine And Borderline personality disorder) z 2018 r. lamotrygina w zaburzeniu osobowości typu borderline nie działa. Działa jednak, gdy osoba z borderline jednocześnie choruje na depresję, chorobę afektywną dwubiegunową czy nerwicę.
Czy lamotrygina zmniejsza ból?
Wyniki badań są obiecujące. Działanie przeciwbólowe obejmuje ból w cukrzycy, HIV oraz migreny.
Jak się stosuje lamotryginę?
W chorobie afektywnej dwubiegunowej najczęściej zaleca się dawki 100-200 mg, niekiedy dla pełnego efektu podnosi do 300-400 mg. Co do częstości, 1-2 razy dziennie. W razie senności po dawce porannej przesuwa się ją na wieczór.
Co jeśli zapomnę dawki leku?
- jeśli przyjmujesz lamotryginę raz dziennie i zapomnisz dawki, przyjmij ją jak najszybciej. Warunek – do kolejnej dawki minęło mniej niż 12 godzin. Np. jeżeli stosujesz lek o 8.00 rano granicą będzie godz. 20.00;
- jeśli zaś przyjmujesz lek w dwóch dawkach, będzie to 8 godzin;
- jeśli zapomnisz o stosowaniu lamotryginy 5 dni z rzędu, zgłoś to swojemu lekarzowi. Kurację trzeba będzie niestety zacząć od nowa.
Lamotrygina – najczęstsze objawy uboczne:
- łagodna wysypka u ok. 10% Pacjentów;
- bóle głowy;
- zamazane lub podwójne widzenie;
- zawroty głowy;
- poważna wysypka jest rzadka (0,1%), nieco częstsza u małych Pacjentów.
Wiesz już, że po lamotryginie nie grozi Ci raczej ciężka wysypka ani wypadanie włosów. Działania niepożądane są łagodne i przemijające. Łagodna wysypka dotyka ok.10% osób, na początku leczenia może pojawić się ból głowy lub senność. Tymczasem lek jest skuteczną opcją dla osób chorujących na padaczkę oraz chorobę afektywną dwubiegunową.