Często pierwszym wyborem w leczeniu jest sertralina. Na co działa? Na depresję? A może na lęk? Z artykułu dowiesz się, jakie są zalety i wady sertraliny. Jak działa na masę ciała i libido. Czy można ją łączyć z alkoholem? Czy wpływa na przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne? Poznaj sekrety sertraliny.
Sertralina – czego mogę się spodziewać?
Antydepresanty takie jak sertralina poprawią Twój nastrój oraz ogólne samopoczucie. Ale to dopiero początek. W drugiej kolejności możesz zauważyć, że lepiej śpisz, a sen jest regenerujący. Jeśli Twoja depresja każe Ci być nerwową i wybuchową, sertralina złagodzi te reakcje. Działa też na zamartwianie się, dzięki czemu będziesz czuła się zrelaksowana. Ureguluje się apetyt, wróci koncentracja, pamięć haseł, decyzyjność oraz kreatywność. Czy sertralina pobudza? W pewnym sensie tak. Przywraca chęć i energię do działania.
Sertralina – kiedy zaczyna działać
Niestety nie możesz się spodziewać zmian w ciągu jednej nocy. Realistycznie? Potrzebujesz 1-2 tygodni, żeby odczuć pierwsze jaskółki poprawy po sertralinie. Kiedy zaczyna działać w pełni? Trzeba poczekać do 4-6 tygodni.
Dlaczego SSRI działają z opóźnieniem? Sertralina, lek SSRI, potrzebuje 1 tygodnia, żeby wbudować się w organizm. Ciało w ciągu kolejnych kilku przyzwyczaja się do zmiany.
Część osób odczuwa na początku kuracji pogorszenie, jednak są na to sposoby. Nie zniechęcaj się skutkami ubocznymi ani początkowym brakiem efektu.
Sertralina – na co działa
Podstawowa lista wskazań do stosowania sertraliny:
- depresja zwłaszcza z nadmierną sennością, dużym apetytem, brakiem sensu i radości życia
- zaburzenie obsesyjno-kompulsywne
- ataki lęku
- zaburzenie stresowe pourazowe
- lęk społeczny
- przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne
- lęk uogólniony.
Ale to nie wszystko. Badane są następujące tropy: kompulsywne objadanie się, bulimia, dysmorfofobia, wytrysk przedwczesny? Wśród egzotycznych kierunków badacze analizują wpływ sertraliny na nowotwory i choroby grzybicze skóry.
Zalety sertraliny
(+) sertralina ma dużą skuteczność, reakcja na leczenie w ciężkiej depresji wynosi 83%, a w PTSD – 57%
(+) sertralinę może przyjmować większość osób dorosłych oraz dzieci w wieku od 6 r.ż.
(+) jest wygodna do stosowania, warto tylko, żeby ustalić sobie stałą porę przyjmowania. Kiedy sertralina pobudza, przyjmuj ją rano. Niekiedy powoduje senność, wówczas stosuj ją na wieczór
(+) czy sertralina jest bezpieczna dla Pacjentów z chorobami kardiologicznymi? Tak, stosujemy ją zarówno po zawale, jak i w niewydolności serca. Sertralina jest spośród SSRI ulubionym lekiem w kardiologii
(+) sertralina a tycie? To bardzo mało prawdopodobne
(+) sertralina nie wpływa na skuteczność antykoncepcji, w tym pigułki dzień po. Jeśli jednak na więcej niż 1 dobę miałaś ostrą biegunkę, skuteczność antykoncepcji maleje
(+) sertralina, co do zasady, poprawia życie seksualne. Dzieje się to naturalnie, równolegle do poprawy nastroju
(+) czy sertralina uzależnia? Jednym słowem – nie. Chcesz poczytać o wynikach badań na małpach?
Wady sertraliny – na co trzeba uważać
(-) sertralina pomoże wielu, ale niektóre osoby nie mogą jej przyjmować. Przeciwwskazaniem jest alergia na sertralinę, jaskra i padaczka
(-) jak każdy inny lek sertralina ma objawy uboczne. Jakie? Wśród najczęstszych są: bóle głowy (22%), bezsenność (21%), biegunka (11%) i nudności (15%). Najczęściej są mało nasilone i znikają wraz z upływem czasu leczenia
(-) sertralina i alkohol? Połączenie obu substancji może spowodować senność, a co za tym idzie obniżoną decyzyjność i jasność myślenia oraz refleks
(-) Na ogół sertralina przywraca życie seksualne. Jednak u części osób mogą pojawić się: spadek libido, problemy z erekcją, ejakulacją oraz osiągnięciem orgazmu. U części kobiet dochodzi do krwawień z pochwy. Objawy te na ogół ustępują w ciągu kilku tygodni
(-) u części osób w przeciągu kilku pierwszych dni skupienie może się pogorszyć
(-) jesteś amatorką soku grejpfrutowego? Niestety w trakcie kuracji sertraliną trzeba będzie z niego zrezygnować. Dlaczego? Grejpfrut podnosi poziom sertraliny, przez co naraża Cię na działania uboczne leku
(-) czy można jednocześnie z sertraliną zażywać narkotyki? Marihuana powoduje przyspieszenie akcji serca oraz senność. Metadon, MDMA (ecstasy), kokaina, LSD i mefedron to mieszanka wybuchowa z sertraliną.
(-) sertralina wchodzi w interakcje z lekami, m.in.: moklobemidem, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, tramadolem (silny lek przeciwbólowy), sumatryptanem (na migreny) i karbamazepiną. Potrzebna tu jest ostrożność.
Co to jest przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne? Najkrócej rzecz ujmując to PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) do kwadratu. Jakie objawy daje? Diagnoza według DSM-5 obejmuje:
- głęboki smutek i poczucie beznadziei oraz myśli samobójcze
- napięcie, lęk, poczucie, że jest się na skraju
- zmienny nastrój
- duża złość, poirytowanie, co przekłada się na konfliktowość
- brak zainteresowania pracą/szkołą, relacją z przyjaciółmi czy hobby
- subiektywna trudność ze skupieniem
- brak energii
- zmiany apetytu
- bezsenność lub spanie za dużo
- poczucie, że jest się przytłoczonym
- objawy fizyczne: tkliwość lub obrzęk piersi, bóle głowy, bóle stawów lub mięśni, uczucie wzdęciu lub przybierania na wadze.
Należy spełnić 5 kryteriów z 11. Jedno z nich to 1/2/3/4. Jednak to nie koniec w rozpoznawaniu przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego. Objawy muszą być obecne na co najmniej tydzień przed miesiączka i ustąpić w przeciągu kilku dni od jej rozpoczęcia. Konsekwencje schorzenia są poważne: absencja w pracy lub w szkole, izolowanie się, zarzucenie zainteresowań. Czy wiesz ile kobiet jej doświadcza? Od 3 do 8%!
Metod leczenia przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego jest mnóstwo (poświęcimy temu oddzielny post). Jak wśród nich wypada sertralina, nasz bohater? Obok fluoksetyny i paroksetyny w dawce 50 do 100 mg zmniejsza objawy i poprawia funkcjonowanie. Można ją stosować w sposób ciągły, przez cały miesiąc. Jednak sertralina łagodzi objawy również stosowana tylko przez pół miesiąca, na 14 dni przed miesiączką, w tzw. fazie lutealnej. Tutaj znajdziesz dowód.
Jak sertralina wypada w porównaniu do innych antydepresantów
Warto wiedzieć, że sertralina nie jest ani lepsza ani gorsza od innych antydepresantów. Natomiast część osób lepiej reaguje na jeden lek, a gorzej na inny.
Sertralina czy fluoksetyna? Fluoksetyna na początku leczenia może nasilać objawy lękowe, w teorii, silniej niż inne antydepresanty. Sprawdza się za to bardzo dobrze u osób cierpiących z powodu bulimii.
Sertralina czy duloksetyna? Wskazania są dość podobne. W teorii duloksetyna ma podwójny mechanizm działa, nie tylko na serotoninę, ale też na noradrenalinę. Ta ostatnia dodaje energii. Jednak nieraz sertralina wystarcza. Duloksetyna to z kolei dobry wybór dla osób chorujących na depresję z bólem.
Sertralina czy citalopram? Citalopram bardzo dobrze sprawdza się u Pacjentów w starszym wieku, przyjmujących wiele leków, również po udarach.
Sertralina pomogła wielu osobom wyjść z depresji i zaburzeń lękowych. W porównaniu do starszych antydepresantów ma mniej działań niepożądanych. Od innych leków z grupy SSRI wyróżnia ją większy wpływ na dopaminę. Z tego powodu szczególnie dobrze sprawdza się u Pacjentów z brakiem energii, za dużym apetytem i sennością oraz brakiem sensu i radości życia.