Pandemia wymusiła na Polakach korzystanie z konsultacji online u psychiatry. Dla wielu osób stanowiło to wyzwanie technologiczne. Jednak dla pacjentów psychiatrycznych stało się to szansą na przetrwanie stresującego czasu bez narażania zdrowia. Poznaj wady i zalety wizyt online. Dowiedz się, jak się przygotować do wizyty, aby przebiegła bez problemów. Jak wygląda taka wizyta? O tym wszystkim przeczytasz tutaj.
Konsultacja online u psychiatry – zalety
- w czasie pandemii koronawirusa znalezienie psychiatry online na lęk, depresję czy problemy ze snem byłoby niemożliwe, gdyby nie wizyty online. Oznaczałoby to, że wiele chorych osób pozostałoby bez leczenia. Nawet po pandemii, taka możliwość może się przydać w wielu sytuacjach, o czym za chwilę.
- w wielu chorobach problem stanowi samo dotarcie do gabinetu lekarza (istnieje ponad 13 powodów, dla których Polacy nie trafiają do psychiatry). Lęk czy depresja utrudniają wstanie z łóżka, ubranie się i wyjście, a sam gabinet często znajduje się daleko od domu Pacjenta. Prowadzi to do sytuacji, gdy Chory w ostatniej chwili odwołuje wizytę i zostaje bez leków, ku zgrozie jego najbliższych. Równie ważna jest możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego czy różnych zaświadczeń, np. na studia. Psychiatra online umożliwia wizytę nawet przy bardzo złym samopoczuciu Pacjenta. Chory może dosłownie leżeć w łóżku w piżamie i otrzymać tak potrzebną pomoc i wsparcie oraz nie przerywać przyjmowania leków.
- wizytę można odbyć z dowolnego miejsca — z działki, u rodziców za miastem, na wakacjach nad morzem czy nawet za granicą. Słaby internet? Nic straconego, wizytę możesz odbyć przez telefon – i tak otrzymasz od psychiatry receptę online, e-zwolnienie czy skan zaświadczenia.
- dla wielu osób wstyd stanowi samo wejście do gabinetu. W przypadku konsultacji online u psychiatry ten problem znika, bo nie trzeba ruszać się z domu, aby otrzymać pomoc. Dzięki temu łatwiej przekonać do wizyty osoby, które do tej pory stawiały opór przed leczeniem.
- problemem przestaje być duża odległość od gabinetu — możesz mieszkać w mniejszej miejscowości, czy za granicą i leczyć się u najlepszego lekarza w mieście znajdującym się kilkaset kilometrów dalej, bez całodniowej wyczerpującej wycieczki w dwie strony. I nikt się o tym nie dowie!
- przeziębiłaś się? Masz COVID? Złamałaś nogę? Nie musisz odwoływać wizyty i zostać bez leków — poradę online u psychiatry możesz otrzymać pomimo innych problemów zdrowotnych, bez wychodzenia z domu.
Konsultacja online u psychiatry — wady
- problemy techniczne. Często internet jest u Pacjenta za słaby na jednoczesną transmisję obrazu i dźwięku poprzez Skype, WhatsUpp czy Messenger. W takich przypadkach doktor Bondyra ma swoje sposoby, jak to obejść 😉 W ostateczności pozostaje rozmowa telefoniczna.
- odpada możliwość pierwszej wizyty u osoby starszej — tutaj nie sposób zastąpić wizyty stacjonarnej, gdzie lekarz musi „dotknąć” Pacjenta — zbadać neurologicznie, zmierzyć ciśnienie, osłuchać.
- problem może stanowić znalezienie miejsca na wizytę — wiele osób mieszka z rodziną, współlokatorami, ma małe dzieci, czy też mieszka w kawalerce. W końcu nikt nie chce opowiadać o swoich problemach, gdy teściowa słucha za ścianą 😉 Rozwiązaniem może być wyjście na dwór (albo pole, w zależności od tego, w której części Polski się znajdujesz), jeśli pogoda na to pozwala. Dużo pacjentów wybiera do konsultacji samochód. Inni z kolei odbywają wizyty w trakcie pracy w biurze i albo wychodzą, albo zamykają się w gabinecie.
Jak wygląda konsultacja u psychiatry przez internet
Przed samą wizytą sprawdź, czy wybrany przez Ciebie komunikator działa poprawnie. Jak? W Skypie możesz zrobić test dźwięku, mikrofonu i obrazu w zakładce ustawienia programu. Możesz też zadzwonić do kogoś z rodziny i przetestować łącze, działanie programu i Twojego sprzętu. Zrób to wszystko, co najmniej 15 minut przed wizytą, aby mieć czas zareagować, jeśli coś pójdzie nie tak.
O umówionej godzinie zadzwoni do Ciebie psychiatra. Nie denerwuj się, jeśli ona wybiła, a telefonu wciąż brak. Nie musisz się przypominać lekarzowi i do niego pisać. Tak jak w gabinecie, opóźnienia u lekarza są normą. W przypadku dużych opóźnień zostaniesz o nich poinformowana. Wiele Pacjentów myśli, że jeśli wizyta zacznie się 10 minut później, to będzie o 10 minut krótsza. To jednak nieprawda. Wizyta będzie trwała tyle, ile trzeba, ale nie przekroczy maksymalnego czasu wizyty. W przypadku opóźnienia o 10 minut z winy lekarza po prostu skończy się 10 minut później. Gdy jednak wystąpi duże opóźnienia, w awaryjnych sytuacjach, np. w przypadku problemów technicznych u psychiatry (np. awarii prądu, którego osobiście doświadczyłam), wizyta zostanie przełożona na dogodny dla Ciebie termin, zwykle później tego samego dnia.
Pod koniec wizyty psychiatra, jeśli uzna to za zasadne, wypisze Ci e-receptę i e-zwolnienie. Może również przesłać Ci skan zaświadczenia, jeśli takiego potrzebujesz.
Jak się przygotować do konsultacji online u psychiatry
- Tak jak przed każdą wizytą u lekarza, warto mieć przy sobie ostatnie wyniki badań krwi oraz inne badania, jakie zostały przeprowadzone.
- Warto również zmierzyć ciśnienie i tętno — można pożyczyć ciśnieniomierz od kogoś z rodziny albo zmierzyć go w niektórych aptekach. Należy pamiętać o tym, aby przed pomiarem usiąść na 5 minut. W trakcie pomiaru nic nie mów. Tuż przed pomiarem nie jedz, nie pij i nie wykonuj intensywnego wysiłku fizycznego, np. nie biegaj.
- Przygotuj listę leków wszystkich leków i suplementów, jakie przyjmujesz. Przyda się przy wyborze leku psychiatrycznego. Nie chcemy bowiem, żeby ze sobą kolidowały, czyli wchodziły w interakcje.
- Oczywiście cenne będą nazwy leków psychiatrycznych, jakie przyjmowałaś w przeszłości. Jeżeli nie pamiętasz, może uda Ci się znaleźć zalecenia od poprzedniego lekarza.
- Jeżeli byłaś w szpitalu, przed wizytą prześlij kartę informacyjną skanem na adres placówki.
- Zapytaj o choroby psychiczne rodziców i rodzeństwo, w miarę możliwości dowiedz się o leki, które stosowali. To może być cenna wskazówka. Często spokrewnione ze sobą osobą podobnie reagują na konkretne leki.
- Sprawdź łącze internetowe — jeśli korzystasz z internetu bezprzewodowego, w starszych komputerach możesz podłączyć internet „po kablu” – takie łącze będzie silniejsze i bardziej stabilne.
- Jeśli wcześniej doświadczyłaś problemów z łączem, a dzielisz z kimś internet (np. z domownikami albo współlokatorami), poproś ich o oszczędne korzystanie w trakcie Twojej wizyty. Co to znaczy? Niech nie oglądają wideo, np. na YouTubie, Netflixie, nie pobierają i nie wysyłają dużych plików, niech sami nie przeprowadzają rozmowy na Skypie. To zagwarantuje Ci większość łącza internetowego „na wyłączność”.
Czy konsultacja przez internet stanowi przyszłość medycyny
Pandemia pokazała, że często psychiatra online sprawdza się w przypadku depresji, nerwicy czy lęku. Z czasem możemy liczyć na coraz lepsze rozwiązania techniczne w tym zakresie, pojawienie się zaświadczeń on-line. Czekamy na nowe komunikatory i sprzęty elektroniczne jeszcze lepiej dostosowane do rozmowy na żywo z obrazem i dźwiękiem. Już teraz istnieją aplikacje, które przekładają rozmowę na słowo pisane, aby pomóc osobom niedosłyszącym i niesłyszącym. A co przyniesie jutro? Zobaczymy.